Ako si vybrať kamerový systém? – poradíme Vám s výberom Pridajte komentár

V súčasnosti asi ani nie je potrebné vysvetľovať potrebu bezpečnosti domácnosti či kancelárie. Ak si chcete byť teda absolútne istý, že váš dom, byt či firmy neoslovia nechcené osoby, je vhodné sa vybaviť kamerovým systémom. Tu však vzniká dôležitá otázka a tou je, aký kamerový systém je najlepší pre vaše účely a čo by mal dobrý kamerový systém mať. Preto si v tomto článku popíšeme jeho špecifiká.

Filters Sort

Najdôležitejšie parametre pre váš kamerový systém sú:

Rozlíšenie

Najdôležitejší parameter bezpečnostných kamier je rozlíšenie. Tento parameter je pri IP bezpečnostných kamerách udávaný v megapixeloch (MPx) kde platí že čím viac má kamera MPx tým je kvalitnejšia. Najmenšia hodnota je 1MPx, stredná trieda kamier ma 2-4MPx.

Porovnanie jednotlivých rozlíšení

1MPx kamera
2MPx kamera
4MPx kamera

Tvar kamery

Na trhu je množstvo druhov bezpečnostných kamier, z ktorých si môžete vybrať. V prvom rade závisí, kde chcete, aby bola kamera umiestnená a na druhej strane je tiež dôležité, čo presne chcete monitorovať. Podľa toho si môžete vybrať z týchto druhov kamier:

Dome kamery

Táto kamera má tvar pologule a má antivandal kryt. Je vhodné ju umiestniť tam, kde by sa potenciálne mohla stať terčom útoku.

PTZ dome

Kamera tohto typu má aj motorický zoom. Vyžaduje špeciálny držiak, ale je možné ju tiež ovládať pomocou vlastného menu, NVR alebo ovládacieho pultu.

Tubusové kamery (kompaktné kamery)

Tubusová kamera Securia Pro

Majú tvar valca a zväčša sa umiestňujú do exteriéru. Majú tiež ochranný kryt aj striešku.

Uhol záberu

Je ďalší dôležitý parameter, ktorý zvážte pri výbere bezpečnostnej kamery. Ten závisí na diaľke ohniska objektívu kamery a každá kamera bude mať tento údaj uvedený. Pre väčšie priblíže nie je potrebné použiť malý uhol záberu a naopak pre pokrytie väčšej plochy je nutný väčší uhol záberu. Ak teda chcete rozoznávať aj tváre, je vhodné si voliť uhol záber 83 stupňov, potom je maximálna vzdialenosť rozoznania tváre asi 6 m. Pri 70 stupňoch je to 8 metrov, pri 40 stupňoch 13 m a 21 stupňov, asi 27 metrov.

Snímková frekvencia

Taktiež ovplyvňuje kvalitu záberu. Uvádza sa v jednotkách FPS a v praxi sa stretnete s hodnotami od 12,5 po 60 FPS. Platí, že čím vyššia hodnota to je, tým je obraz plynulejší. Tento počet snímok je hlavne dôležitý vtedy, keď sa dejú rýchle zmeny v monitorovacom prostredí.

Odolnosť

Určite si dávajte pozor aj na odolnosť vašej kamery. Tá určuje certifikovanú mieru ochrany proti rôznym nežiaducim vplyvom. Odolnosť voči prieniku častíc sa označuje ako IP a odolnosť voči mechanickému poškodeniu je IK. Najvyšší stupeň je IP68 (čo znamená: úplne prachotesné, vodotesné pre trvalé ponorenie).

Nočné videnie

Zvyčajne zohľadňujeme dva faktory:

Prísvit

Ak budete kameru používať v neosvetlených priestoroch a v noci, zvážte kameru s infračerveným (IR) prísvitom. Udáva sa v metroch a čím je väčší, tým je aj väčší počet prisvetlovacích diód. Aj keď je udávaný dosvit maximálny, efektívna osvetlená vzdialenosť je o niečo menšia. Tiež však záleží na odrážavosti objektov, ktoré sú osvetľované. Ak, napríklad, snímate pozemok, zvoľte väčšiu vzdialenosť dosvitu, než je tá, ktorú skutočne potrebujete. A tak to spravte aj v iných prípadoch než je pozemok. Osvetlenie síce nebude voľným okom viditeľné, ale výsledné zobrazenie bude čiernobiele.

WDR (Wide Dynamic Range)

Je to technológia, ktorú kamera využíva, ak sú zhoršené svetelné podmienky. Dodáva sa v dvoch variáciách: D-WDR (digitálna, čiže obraz sa spracováva pomocou software) a WDR (hardwareová, ktorá má spravidla lepší obraz).

Napájanie kamier a POE

POE je Power on Ethernet, vďaka čomu sú dáta aj napájanie v jedinom kábli. Túto kameru je možné napájať:

  • Pomocou PoE switcha, ktorý je umiestnený na najbližšom spoločnom bode všetkých nainštalovaných kamier a z nej ide kábel do každej kamery. Do nej vedie jediný kábel, ktorý je pripojený na NVR alebo priamo do sieťového zariadenia v dome.
  • Z NVR podporujúceho PoE
  • Použitím PoE injektoru
  • Použitím PoE extraktoru – ak je ku kamere dostupný kábel spolu s napájaním. Vtedy je potrebné použiť PoE extraktor a napájanie pre kameru oddeliť.
  • Samostatným napájacím zdrojom.

Záznamové zariadenie

Ak budete mať kamerový systém, jedným z najdôležitejších kritérií je aj kamerové zariadenie, ktoré vám umožní pozrieť si záznam kedykoľvek to budete potrebovať.

Záznamíky pre analógové systémy nazývame DVR alebo XVR (tieto dokážu prehrať aj IP kamery). Pre digitálne systémy používame NVR boxy.

NVR box
NVR box

DVR box
DVR box

Záznamníky sa väčšinou predávajú bez pevného disku, to znamená že nevie uchovávať záznam. Preto je potrebné dokúpiť pevný disk.

Základné parametre ktoré sledujeme pri výbere video záznamníka:

  • Počet kanálov – určuje, koľko môžete mať pripojených kamier (4,8,…);
  • Počet pripojiteľných pevných diskov (HDD) a ich kapacita
  • Dátový tok, maximálne podporované rozlíšenie, podpora LAN portov, alarmové výstupy a ďalšie parametre.
  • Pri NVR boxoch či podporujú PoE napájanie

Ak si teda idete vyberať kamerový systém, viete už, na čo sa zamerať. Kamerový systém nie je taká drahá záležitosť, ale dokáže v mnohých prípadoch naozaj pomôcť, čo je veľmi užitočné. Odporúčame zakúpiť už kompletný kamerový set ktorý je už dopredu vyskladaný a obsahuje všetky potrebné komponenty.

Odporúčané kamerové systémy

Filters Sort

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *