Typy napájania bezpečnostných kamier – PoE Pridajte komentár

Aj napriek tomu, že fungujú veľmi podobne, bezpečnostné kamery sa od tých “klasických” odlišujú vo viacerých smeroch. Je to však nielen dizajn a účel, ktorý spĺňajú. Ide taktiež o napájanie. Bežné kamery totižto nabijete a určitý čas používate. Pri tých bezpečnostných je to však tak trochu inak.

Bezpečnostné IP kamery potrebujú neustále prívod energie na to, aby mohli fungovať. A práve preto pri ich vyberaní musíte počítať nielen s tým, ako vyzerajú a aké funkcie vám ponúkajú, ale taktiež s typom napájania.

Konektor na IP kamere

Typy napájania

Vo všeobecnosti poznáme dve hlavné typy napájania a to:

  • priame napájanie,
  • PoE – Power over Ethernet.

Poďme si o oboch povedať niečo viac, aby ste vedeli, ktorý z typov sa vám bude hodiť viac.

Priame napájanie

Priame napájanie je typ, ktorý funguje tak, že kamera sa napája na daný zdroj. Celé toto pripojenie funguje na základne samostatného kábla, ktorý sa pripája na príslušný konektor v kamere.

Pri priamom napájaní však musíte postupovať presne podľa parametrov, ktoré kamera má, pretože aj tá najmenšia odchýlka vie poškodiť alebo zničiť kameru. A to by bola veľká škoda na majetku, ktorý ste si kúpili do domácnosti alebo do firmy.

Prvý číselný parameter, na ktorý je dôležité pri kamerách pozerať, je napätie. Vo väčšine bezpečnostných kamier nájdete napájanie jednosmerným prúdom, ktoré má napätie 12 alebo 24 V. Je to bežné napájanie a stretnete sa s nim dosť často.

Druhý parameter, na ktorý musíte dávať pozor, je prúd. Pri bezpečnostných kamerách ide o rozsah 500 mA – 1000 mA. Čím vyššie číslo kamera má, tým lepšie.

Pri kamerách fungujúcich na priame napájanie, musíte myslieť aj na zdroj, z ktorého bude kamera, poprípade viacero napojených kamier, čerpať energiu.

Maximálna vzdialenosť napájania IP kamery od PoE injektora, PoE switcha alebo videorekordéra s PoE portami je vďaka vyššiemu napätiu (48VDC) až 100m (rovnako ako dáta).  Niektoré switche umožňujú pripojenie IP kamier až do vzdialenosti 200m.

PoE – Power over Ethernet

Druhou možnosťou je PoE, ktoré sa delí ešte na ďalšie podkategórie. Pre vás, ako pre kupujúceho, však bude stačiť vedieť základné podkategórie, ktoré sa delia na:

  • aktívne PoE,
  • pasívne PoE.

Aktívne PoE

Aktívne PoE je jedno z tých najlepších. Je veľmi flexibilné, pretože vám poskytuje priame napojenie. Stačí zapojiť kábel do kamery a druhý do switchu alebo NVR boxu s POE portami.

Pasívne PoE

Pasívne Poe funguje veľmi podobne ako priame napájanie. Musí sa robiť ručne. Jediný rozdiel v tomto prípade je ten, že na strane zdroja sa pridáva PoE injektor a na strane kamery zas PoE splitter, ktorý rozdeľuje signál.

Schéma zapojenia pasívneho POE
POE injektor

Ak pustíte do zariadenia, ktoré nepodporuje žiadne PoE napätie z pasívneho PoE zariadenia (switch, injector atp.) tak môžete takéto zariadenia poškodiť alebo úplne znefunkčniť jehi porty.

Záver

Vyberanie bezpečnostnej kamery nie je tak ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Práve preto by ste sa mali buď poradiť so špecialistom, nechať si kamery nainštalovať firmou alebo si pred vyberaním naštudovať všetky dôležité parametre kamier. Len tak totižto vyberiete tú najlepšiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *